W tym wpisie postaramy się przybliżyć budowę, sprawdzanie oraz naprawe falownika Rational o numerach 3040.3040, 3040.3040P, 3040.3041.
Falownik zbudowany jest z trzech płytek elektronicznych które pełnią najróżniejsze funkcję i razem tworzą spójnie działającą całość.
1.Pierwsza z płytek falownika Rational
(podłącza się do niej napięcie zasilające) dla ułatwienia nazwijmy ją wejściową, za zadanie ma wstępnie przefiltrować prąd oraz zabezpieczyć cały falownik przed przepięciami czy przeciążeniami z sieci elektrycznej. Na tej płytce falownika znajdują się między innymi kondensatory, warystory, termistor czy też cewka indukcyjna.
Patrząc na tą płytkę pod kątem serwisu i napraw to nie sprawia ona tak dużo problemów jak pozostałe, wszystkie elementy są częściami prostymi w diagnostyce czy wymianie. Zielona złączka w górnym lewym rogu zdjęcia służy do podłączenia falownika do zasilania natomiast przewodami z prawej wchodzi dalej na drugą płytkę PCB.
2.Druga
(podłączone do niej jest sterowanie obrotami silnika) jest najbardziej skomplikowaną częścią falownika marki Rational. Pełni ona najróżniejsze funkcję a to tylko niektóre z nich:
-Filtracja napięcia wejściowego
-Zmiana napięcia z 230VAC na 380VDC
-Przetworzenie wysokiego napięcia na 5V zasilające wszelkie układy półprzewodnikowe takie jak procesor, bramki logiczne czy sterownik tranzystorów
-Przetwarzanie wszystkich procesów poprzez procesor oraz odpowiednie podawanie sygnałów na układ kluczujący fazy silnika.
-Zbieranie wszelkich danych o prądach czy napięciach znajdujących się na falowniki i przesyłanie ich do procesora
-Odbieranie informacji w którą stronę ma się obracać silnik
Naprawa tej płytki jest już zdecydowanie trudniejsza niż poprzedniej, podczas napraw tej części falownika najczęściej uszkadzającymi elementami są układy scalone które ulegają zwarciu bądź jedna z wejść/wyjść przestaje prawidłowo funkcjonować przez co falownik wykazuję błędy.
3.Trzecia
Jest płytką która zasila każdą z faz silnika oraz zajmuję się podbijaniem napięcia wstępnego. Na płytce znajdują się głównie tranzystory typu MOSFET oraz IGBT, występuję na niej również sterownik zasilania faz oraz potrzebne elementy wokół niego zabezpieczające jego wyjścia. Sama płytka wykonana jest na podstawie ceramiki a nie laminatu jak poprzednie, jest to jej zaleta a zarazem wada. Z racji tego że tranzystory podczas pracy bardzo mocno się grzeją muszą oddawać ciepło najlepiej jak to tylko możliwe aby sprawnie funkcjonować a płytka ceramiczna zapewnia im to w stu procentach, wadą płytki jest natomiast to że jeżeli ulegnie uszkodzeniu to naprawa jest bardzo czasochłonna gdyż potrafi ona pęknąć a ścieżki na niej są napylane co utrudnia proces lutowania.
Na poniższym filmie znajduję się falownik Rational podczas testów po naprawie w naszym serwisie, jak widać na nagraniu falownik obraca silnikiem w obydwie strony oraz płynnie przyśpiesza jak i hamuje. Każdy falownik po naprawie jest testowany aby klient mógł cieszyć się sprawnym urządzeniem po naprawie. Naprawa falownika Rational nie jest prostym i szybkim procesem więc zleć to nam, my już wiemy o tym dużo!
Zapraszamy na naszą stronę w celu zapoznania się z ofertą napraw
oraz na naszego facebooka